Другие статьи

Можно ли быть нравственным человеком без веры в Бога? В качестве оружия против веры указывают на примеры жизни некоторых людей, явно не верующих ...



Какая выгода проводить время в созерцании и сокрушении, и в то же время не оказывать покро-вительства сиротам, удрученным несчастьями? ....



К иконам всегда нужно проявлять благоговение. Случается так, что беды, которые происходят в нашей жизни, напрямую зависят от нашего отношения к иконам.....



Уже первые русские путешественники на Запад считали святым долгом при-ложиться к мощам чудотворца. Состав поклонников гроб-ницы был самым разнообразным.



Казанский собор в Санкт-Петербурге, памятник архи-тектуры русского классицизма. Одно-купольное здание Казанского собора в плане имеет форму креста. ....



Господь нам говорит: «Будьте святы, яко свят Господь Бог». Каждый раз на службе в воскресный день мы слышим эти слова. Вот и побеседуем о святости, что нас освящает....



Искусство дипломатии всегда было ценным всегда. Однако нас-тоящих дипломатов, способных вершить исторические судьбы мира, нас-читываются единицы....



Різдво Божої Матері. Смирення в житті людини

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа.

 «Сей день Господень радуйтеся людие …» - саме такими словами Православна Церква закликає вірних її чад радіти великій події Різдва Божої Матері. І дійсно як не радіти, коли сьогодні ми прославляємо початок нашого спасіння. Не даремно цим святом починається Церковний календар. Свт. Андрій Критський в слові на день Різдва Богородиці говорить: «Настоящий праздник есть для нас начало праздников, он служит дверью к благодати и истине».

 Коли царі відвідують якесь місто, то напередодні будують в ньому палату. Так само Цар царів Господь Іісус Христос приготував Собі нерукотворенну палату-храм Пречисту Богородицю, щоб через Неї явитися людству. Чому саме Діву Марію обрав Господь для виконання старозавітнього пророцтва: «Семя жены сотрьот главу змия». На це питання відповідає Свт. Ігнатій Богоносець: «У нас все знают что Приснодевственная Матерь Божия исполнена благодати и всех добродетелей». По Своїй чистоті Вона прославлена вище всіх творінь, не тільки земних, але й небесних: «Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим…» - величає Божу Матір Церква.

 В той час, коли народилася Богородиця у благочестивих батьків Іоакима і Анни люди тяготилися гріхом і чекали визволення через народження в світ Месії. Хоч і було багато людей, але Бог обрав саме Діву Марію за її святе життя. Божа матір Сама називає причину свого вибрання: «Яко призре на смирение рабы Своея». І дійсно, якщо ми подивимося на життя Пречистої, то побачимо, що воно сповнене істинним смиренням. Перші роки Свого життя провела у послусі батькам. Потім у пастирів ієрусалимського храму. Вона повністю відсікла Свою волю і покорила її волі Божій. Коли Архангел Гавриіл возвістив благу звістку про народження Сина Божого - Богоматір прийняла її із смиренням: «Се раба Господня буди Ми по глаголу Твоему».

 Дорогі браття і сестри! Смирення по думці св. Отців являється основою всіх добрих справ. Смирення повинне супроводжувати все наше життя. Про це нас вчить також Священне Писання. Ще в Старому Завіті сказано: «Господь гордым противится смиренным же дает благодать» . Старозавітній патріарх Авраам говорив про себе: «Аз есмь прах и пепел». Подібно називав себе пророк Давид : «Аз есмь червь, а не человек» . Також в 50-му псалмі ми читаємо: «жертва Богу дух сокрушен, сердце сокрушенно и смиренно Бог не уничижит» .

 В Новому Завіті Сам Господь сказав: «Научитесь от Мене, яко кроток есмь и смирен сердцем» . Апостол Павло говорить: «Христос Иисус прииде в мир грешников спасти от них же первый есмь аз». Кожен християнин повинен в житті виконати цю добру справу – смирення. Але треба бути дуже обережним, бо часто наша гордість прикривається смиренням. Навіть можна почути такі смішні слова: «Горжуся своїм смиренням». Про це застерігає Свт. Ігнатій Брянчанінов: « Смирение не видит себя смиренным» . Подібно говорить Свт. Феофан Затворник: «Смирение себя не видит».

 Істинне смирення заключається в тому, щоб дійсно побачити своє гріховне положення. І не тільки словами смиреннослів’я, але й від серця бажати виправлення свого життя. В нас може виникнути така лукава думка: «Чому мені треба бачити свою гріховність, якщо я в храм ходжу, молюся, роблю добро». Але це лише свідчить, що ми далеко від Бога. Авва Дорофей сказав прекрасні слова: «Чем более кто приближается к Богу, тем более видит себя грешным». Чи маємо ми таке смирення – ні. Тому треба вчитися йому. Прп. Варсонофій Оптинський сказав: «Есть смиренне – все есть, а нет смирення – ничего нет»

 Є такий повчальний приклад дитячого смирення: « До школи прийшло чотирнадцятеро маленьких дітей, щоб полити сажанці яблунь. Особливо щедро їх треба поливати восени, коли земля стає сухою від літньої спеки. Учитель поставив біля саду чотирнадцять відер. Тринадцять відер були маленькі , а чотирнадцяте – велике. Діти швиденько взяли маленькі відра. Залишилося одне відро – велике. І один учень без відра залишився – маленький синьоокий хлопчик Мишко. Він був дуже повільний, задумливий. «Ну, що ж Мишку, –сказав учитель, - бери велике, носитимеш по пів-відра». Діти стали поливати. Всі носять маленькими відрами, а Мишко – великим. Набирає не пів-відра, а повне. Всім носити легко – Мишкові важко. Одна дівчинка сказала: «Не треба було ловити гав,а швидше брати маленьке відро». Хтось засміявся. Ось і закінчили поливати. Учитель сказав: «Тепер нарвіть собі по повному відру яблук і віднесіть додому. Пригостіть матерів,бабусь. Усі учні чомусь мовчки подивилися на Мишка.»

 На цьому хлопчикові виконалися слова Спасителя: «Всяк возносяйся смирится, а смиряяйся вознесется»

 В цей день Різдва Божої Матері ми повинні уяснити собі важливість цієї події для нас. Ми можемо в якійсь мірі уподібнитись Богородиці. Так само, як Вона шляхом виконання Заповідей Божих стала достойною вмістити в Себе Невмістимого, так і ми, стараючись жити по-християнські можемо вмістити в себе Христа через таїнство Причастя.

 Тож будемо просити у Бога, щоб по молитвам Пресвятої Богородиці подарував нам безцінний дар істинного християнського смирення, щоб ми могли прославляти Матір Божу в Царстві Небесному словами: «Величаем Тя Пресвятая Дево и чтим святых Твоих родителей, и всеславное славим рождество Твое». АМИНЬ!

 Бовсунівський Анатолій

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Терпел тебя доселе Бог, видя твои беззаконные дела; но впредь стерпит ли, неизвестно.

Святитель Тихон Задонский

Одним тем и непременно следует вечное осуждение с диаволом во аде, которые не хотят каяться и от грехов отставать; а кающимся и отставшим от грехов двери милосердия Божия отверсты.

Святитель Тихон Задонский