22.04.2013.г.

Проповідь на прощену неділю

 «Аще убо отпущаете человеком согрешение их,
отпустет и вам Отец ваш небесний» (Мф. 6. 14)

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа.

 Сьогодні неділя в православному народі називається прощальною неділею, від доброї благочестивої традиції просити прощення один в одного перед великим постом. Цей звичай увійшов силу від повеління Спасителя, який в сьогоднішньому Євангелії за повідував нам прощати гріхи один одному, якщо бажаємо щоб і нам простив гріхи Отець наш Небесний, перед яким і ми грішимо всякий день и час.

 Оскільки із завтрашнього наступає великий піст і ми бажаємо скинути із себе великий багаж гріхів, а тек як це потребує самовідтвердження із нашої сторони то Господь навчає нас чим ми повинні поступитись із своєї сторони так як Господь Бог із своєї сторони завжди готовий милувати і спасати кающогося грішника. Спасіння твоє в твоїх руках і в твоїй владі – сказав Господь. Якщо будиш прощати гріхи іншим то і нам Бог простить безчислені гріхи,ти простиш сто динарів а тобі Господь простить тьму талантів.

 Виникає запитання в чому ж ми грішні перед Богом і людьми. А грішні всім своїм життям і своїми гріхами. Хвиля гріхів захоплює нас навіть тут у святому храмі то яка ж ця хвиля за межами храму в бурях життєвого моря, де ми звершуємо шлях свого земного служіння? Щоб простити нашого ближнього непотрібно забиратись на не достижимі вершини гір, непотрібно надзвичайного труда. Потрібно лиш любов і милосердя. Звичайно можна простити наших ближніх але механічно як ми це зазвичай робимо: «Бог простить». Але в такому випадку потрібно пам’ятати, що якщо ми злицимірим по відношенню до людей, то неможливо злицимірити перед всебачучим Богом. Потребуючи благодаті Святого Духа просвящающої і освящающої, кожний із нас в цей особливий момент повинен звернутись до Начальника життя і нашого спасіння Господа нашого Іісуса Христа, який невидимо присутній серед нас і завжди розділяє нашу молитву в храмі.

 Склоним же дорогі браття і сестри свою волю перед волею Божественною, святою і ідеальною. Дамо Господу заволодіти нашими душами і серцем, щоб полюбити добро і возненавидити зло, щоб відкрити двері серця для світла і закрити для тьми.

 Сьогоднішня неділя по церковному уставу називається ще вигнання Адама із Рая. І ось древнє християнське передання яке йде ще від старозавітної церкви, говорить що Адам по вигнані із Рая 600 років непреривно плакав, щоб заспокоїти совість за скоєний гріх. Будем же і ми возлюблені просити у Бога щоб дарував нам під час посту Адамове покаяння , Адамове сокрушіння, Адамів плач, очищаючий нас і примиряю ший із Господом нашим. Щоб і ми подібно Адаму повернути собі втрачений Рай і зробились наслідниками вічного життя в Господі Іісусі Христі. "Ему же подобает всякая слава честь и держава со Отцем и Святым Духом ныне и присно и во веки веков. Аминь".

 Перетятко Віталій

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Терпел тебя доселе Бог, видя твои беззаконные дела; но впредь стерпит ли, неизвестно.

Святитель Тихон Задонский