Виховання дітей

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа.

 «Ангелы вхождение Пречистыязрящеудивишася». Так оспівує сьогодні свята Церква, розділяючи радість горнього світу, введення в храм Преблагословенної Діви Марії. Цьому дивуються самі ангели, що ж тоді повинні робити ми люди? Преблагословення Діва була вибрана з людей усього світу, щоб вмістити Невмістимого. Проте в цьому не лише здивування, але й велика радість та повчання.

 Кожне християнське свято—це не лише згадка про щось давно минувше й майже забувше. Кожна подія яку святкує Церква є актуальною та необхідною і для сучасних людей, оскільки, беручи участь в церковному празнику,в богослужінні в честь свята людина приобщається важливості й святості святкуючої події.

 Що ж сьогодні святкує наша свята Православна Церква і в чому актуальність сьогоднішнього свята? Сьогодні вона святкує Введення в храм Пресвятої Богородиці. Тобто, коли батьки Богородиці Іоаким і Анна довгий час не мали дітей, вони почали молити Бога про дарування їм дитини і обіцяли посвятити його на служіння Богу.

 Молитва праведників була почута: Бог дарував їм дочку, яку вони назвали Марією. Три роки Вона жила в рідному домі, а на четвертий, по даному батьками обіту, була введена в храм, де первосвященик Її благословив і ввів у «Святая Святих», місце, куди мав право заходити лише первосвященик і то лише раз в рік. Саме це введення ми сьогодні святкуємо.

 Дана біблійна історія є доволі повчальною. В ній ми бачимо де і яким чином виховувалася Діва Марія і чого була удостоєна. З трьох років Вона жила при храмі де займалася переважно молитвою, читанням духовних книг та рукоділлям. І завдяки такому вихованню, що зберегла Себе у чистоті від гріха, була удостоєна стати Матір’ю Бога. А тепер подивимося на себе, на своїх дітей чи взагалі на сучасних дітей: чим вони займаються, яке отримують виховання і ким вони стають? Нажаль факти будуть не дуже втішними. І це все найчастіше є наслідком неправильного виховання. Свят. Тихон Задонський прямо говорить, що умів народити дитину, умій і виховати її як потрібно, щоб достойно носити ім’я Батька. І свят. Іоанн Златоуст про важливість виховання каже, що немає вищого іскуства ніж іскуство виховання.

 Сьогодні велика проблема в тому, що люди не знають психологію дитини і правильних методів виховання. Ну, наприклад, запитуєш людину: з якого віку потрібно починати виховання дитини? Більшість відповідає, що починати потрібно коли дитина починає розуміти, тобто в віці 3-5 років. Але це невірно. Виховання дитини починається ще з моменту зачаття. Це ми можемо побачити на прикладі Іоакима і Анни, Захарії і Єлизавети та інших батьків, які народили дітей уже старшому віці, коли їхні плотські страсті утихли. І ким стали їх діти?— святими, яких і по сьогоднішній час вшановує наша Церква. І дійсно, коли люди сходяться, щоб зачати дитину, то вони й мають гарну та здорову дитину, але коли чоловік і жінка сходяться для гріха, заради задоволення, тоді зачаття дитини є випадковістю, побічним ефектом.

 Сьогодні можна часто спостерігати таку картину: одружилися молоді і в них уже через місяць весільний подарунок—народжується дитина, яка більше півроку виховувалась не в сім’ї, оскільки, як я вже говорив-- виховання починається ще з зачаття дитини.

 Про це говорять і легенди. Одна з них розповідає, що до старця принесли новонароджену дитину і запитали: «Коли нам почати її виховувати?». На що старець відповів: «Знаєте, ви спізнилися рівно на 9 місяців». Про це говорить і сучасна наука. Досліджено, що на 6-му місяці вагітності дитина уже реагує на голоса батьків. Якщо батьки сваряться, дитина в животі матері скручується, закриває голову ручками чи штовхається ніжками.

 Так і старець Паісійсвятогорець говорить: якщо вагітна жінка хвилюється, то і її дитина тривожиться. Але якщо мати молиться, ходить до храму, то й мла денець разом з нею освящається. В такому випадку дитина буде освященною і батькам не доведеться мати з нею серйозних проблем: ні поки вона маленька, ні коли підросте.

 Після народження, коли ще дитині неможливо пояснити словами що добро і що гріх, потрібно навчати їх своїм образом життя. Як говорить свят. Ігнатій Брянчанінов, що більше всіх настанов словами, твоє життя буде самою кращою і дієвішою настановою. Адже младенець—це чистий лист , на якому що напишеш у дитинстві те й залишиться в нього на все життя. І доволі неправильно поступають ті батьки, котрі при дітях вживають нецензурні слова, ведуть себе непристойно чи дозволяють це іншим у присутності дітей. Такі люди говорять: рано ще їх вчити доброму, вони ще не розуміють. Рано! А поганому, що, вже час навчати? Якщо ми станемо навчати дітей благочестю коли вони почнуть розуміти наші настанови, то чи багато буде від цього користі? Ми тоді будемо словами утримувати їх від того, чому навчили ділами. Ми не вчити їх тоді будемо, а відучувати від того, що давно навчили власним прикладом.

 І тому мудро поступили батьки Пресвятої Діви Марії, що так рано віддали Її на виховання до храму, де все мирське й гріховне було скрито від Неї. А зараз завдяки лише одному телевізору перед нами предстає весь світ з цого пороками і гріхами. Дійсно, сьогодні дуже тяжко жити благочестиво й зберегти в чистоті душі дітей, але ми знаючи слова Господа, що хто витримає випробування до кінця—спасен буде, не втрачаємо надії. І по словах преп. Амвросія Оптинського для нас серед усіх труднощів лишається тільки одне: прибігати з усердною молитвою до Бога, просити Його допомоги, й, відповідно, зі своєї сторони робити усе можливе, в чому нехай допоможе нам Пресвята Богородиця і всі святі. Амінь.

 Кирейчук Юрій

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Одним тем и непременно следует вечное осуждение с диаволом во аде, которые не хотят каяться и от грехов отставать; а кающимся и отставшим от грехов двери милосердия Божия отверсты.

Святитель Тихон Задонский