Святі мощі – укріпляють нас в істинній вірі. В день пам’яті Печерських Святих

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

 «Рай мысленный еси, Печерская святая горо, умножившая умная древеса, блаженныя отцы, ихже исчести по единому не могущее…».

 На Русі завжди любили святість і шанували Божих угодників. Так і ми з вами, дорогі браття і сестри, сьогодні вшановуємо пам’ять преподобних отців Києво – Печерських, мощі яких знаходяться в ближніх печерах. Промислом Божим за часів князювання благовірного князя Ярослава Мудрого в невеличкій печері, влаштованій у горі, неподалік від тогочасного Києва, оселився преподобний Антоній – першоначальник руського чернецтва. Згодом, до печери преподобного за благословенням і духовною порадою, почали приходити численні відвідувачі, а ті, хто бажав прийняти чернечий постриг, залишалися з ним. Іноки викопували собі нові келії, з’єднуючи їх підземними коридорами. Так утворилась Печерська обитель. Настільки великою і плідною була сила благодаті Божої у Печерській обителі, що саме тут зароджується особливий подвижницький дух руського монашества і прославляється велика кількість угодників Божих.

 Свято – Успенська Києво – Печерська Лавра завдяки святим і богоносним отцям, які просіяли в ній своїми подвигами, відома сьогодні всьому світу. В ній знаходиться цілий собор Святих – близько ста двадцяти чудотворців і праведників, які прикрасили, подібно сіяючим зіркам церковний небосхил. У цьому сонмі святих можна знайти всі види аскетичного подвижництва: печерництво, юродство Христа ради, мовчальництво, затворництво, носіння вериг, посництво, неспання, і навіть мученичество.

  Глибоко повчальними і красномовними є вже самі імена цих святих чорноризців: Лаврентій Затворник, Кукша Священномученик, Сергій Послушливий, Іоанн Багатостраждальний, Пимен Постник, Онуфрій Мовчазний, Онісіфор Сповідник. Різноманітні були дари святості, послані Господом Своїм угодникам Печерським, про що також ми дізнаємось з їхніх імен: Григорій Чудотворець, Матфій Прозорливий, Даміан Цілитель, Агапіт Лікар. Одним з таких дарів особливої милості Божої є чудо мироточення від глав невідомих подвижників. Але ж, незважаючи на таку кількість чудес, які являє Всемилостивий Господь і в наш час залишаються люди, які не вірять в існування Бога. Такі люди говорять, що вони не вірять в Бога, тому що не бачили власними очима ні одного чуда, яке могло б змінити їхнє життя.

  Саме для таких людей Господь і являє усьому світу Своїх Святих угодників, прославляючи їх тіла нетлінністю, щоби ми, дивлячись на їх святі мощі укріплялися в істинній вірі. Святий Іоанн Златоуст говорить « Бог для того и даровал нам останки святых, дабы руко водить нас подобной ревности, дать нам надежное прибежище и защиту против зол отовсюду нас окружающих» Господь уже тут, на землі, показує нам яку нагороду отримають ті люди, які будуть виконувати Його заповіді.

  Тому нам, дорогі браття і сестри, потрібно всіма силами, прагнути до подражання святим угодникам, прагнути до досягнення чистоти своєї душі. Щоб і нам разом з Його угодниками бути наслідниками райських обителів. Тож, будемо молитись, до преподобних отців Києво – Печерських, щоб вони були ходатаями, за нас грішних, перед Богом – Отцем, і щоб нам сподобитись вічного життя в Царстві Небеснім. Амінь.

 Андрій Борбіч

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Преклони по обычаю колена свои и восстань; и не тотчас начинай службу твою, но когда помолишься сперва, и совершишь молитву, и назнаменуешь сердце свое и члены свои животворящим знаменем креста, стой несколько времени молча, пока успокоятся чувства твои и утишатся помыслы твои. После сего возведи внутренний взор свой ко Господу, и с печалью умоляй Его укрепить немощь твою, чтобы стихословие твое и мысли сердца твоего сделались благоугодными святой Его воле.

Преподобный Исаак Сирин