Новости семинарской жизни

20.12.2020. Богослужіння в день пам`яті свт. Миколая Мирлікійського

18.12.2020. Ректор семінарії очолив Божественну Літургію в день пам'ятi святої великомучениці Варвари

05.12.2020. На свято Введення Пресвятої Богородиці в семінарському храмі звершено святкове богослужіння

30.10.2020. Паломницька поїздка

28.10.2020. Викладач Семінарії прийняв участь у ХІІ Міжнародній науково-практичній конференції

24.10.2020. В семінарії вшанували пам'ять Собору Волинським святим

14.10.2020. Екскурсiя семiнаристiв до iсторичного мiста Кременець

10.10.2020. В Почаївській духовній семінарії відбулась презентація фільму «Де ти, Адаме?»

09.10.2020. День пам'яті святого апостола Іоанна Богослова

04.10.2020. Служіння ректора: неділя 17-а по П'ятидесятниці

01.10.2020. Ректор семінарії освятив нове приміщення для студентів ПДС

27.09.2020. Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього

21.09.2020. Ректор семінарії очолив богослужіння на свято Різдва Пресвятої Богородиці

11.09.2020. Mитрополит Сергій очолив Божественну літургію в семінарському храмі на честь препп. Іова та Амфілохія Почаївських

11.09.2020. В семінарії вшанували день пам'яті преп. Іова Почаївського

10.09.2020. В семінарії вшанували день пам'яті преп. Іова Почаївського

Проповідь на тему: «Зустріч християнина з шанованим гостем – Христом»

Во ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

 Коли людина чекаєшанованого гостя,то старається ретельно приготовитися до його приходу: прибирає в своєму домі, приготовлює різну їжу і пиття, щоб достойно прийняти його. Так і мати Церква закликає своїх чад щоб і ми зустріли свого довгожданого гостя, який звільнив нас від влади діавола – гріха, і смерті. І дає в підготовку до цієї зустрічі: 40 денний піст, 30 днів з якого ми вже пройшли, свято Введення во храм Пресвятої Діви Марії під час якого за катавасїєю перший раз починають співати ірмоса Різдвяного канону – слова якого починаються так: «Христос раждается – прославляйте Його, Христос сходить до нас з небес – зустрічайте Його…», а на святителя Миколая – перший раз співаються Різдвяні стіхіри, а в сьогоднішній воскресний день дає нам пам'ять святих Праотців.

 Хто ж такі святі Праотці? Праотці – старозавітні праведники, які жили в період від гріхопадіння перших людей - Адама і Єви до пришестя в світ Господа нашого Іісуса Христа, які просіяли своєю вірою в нього і своїм праведним життям. До них свята Церква відносить таких як: нашого праотця Адама і його сина Авеля, Еноха; праведного Ноя з його синами Сімом і Іафетом; святих патріархів Авраама, Ісаака і Іакова; вождя Ізраїльського народу Мойсея і первосвященика Аарона; царя, пророка і псалмоспівця Давида і його сина Соломона – від яких по плоті і з'явився в світ Спаситель. Сюди до святих праотців відносяться і святі пророки, які по волі Божій і від імені Божого приготовляли боговибраний народ до пришестя в світ Месії через свої пророцтва. Серед них такі пророки як: Ісая, Даниїл, Міхей, Іона та інші. І багато інших яких імена тільки один Бог знає. Саме Бог дав їм «обіцянку», що на землю має прийти Христос Спаситель, який має проповідати благу звістку про Своє царство, яке приготовлено всім віруючим в Нього.

 В підготовку до цієї зустрічі з Месією, Свята Церква дає нам сьогоднішнє Євангельське читання від Луки – притчу «Про званих на вечерю». Суть цієї притчі така. Деякийгосподарь вирішив покликати своїх друзів на своювечерю. Але його друзі стали відмовлятись і приводити різні життєві причини. Хтось, як було сказано в цій притчі, купив волів і хотів їх випробувати, хтось землю, хтось одружився і так далі. Те, що вони почали відмовлялися, призвело до того, що господарь розгнівався і послав свого слугу, щоб він вийшов на роздоріжжя і покликав людей зовсім сторонніх: жебраків, бродяг, грішників. Як відомо, ця притча про всіх нас – християн.Це саме прикровенне зображення тих подій, які відбулися в історії людства.Коли кровні предки Господа нашого Ісуса Христа, які чекали Месію і мали цю обітницю від Бога, при приході на землю Господа нашого Ісуса Христа почали знаходити найрізноманітніші причини для того, щоб не брати участь в вечері Спасителя – щоб не брати участь в Царстві Божому. Уже після Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа і зходження Святого Духа на апостолів, Господь кличе язичників на Свою Вечерю, тобто народи які до цього знаходилися поза Законом Божим, поза Благодаттю Його, поза пізнанням істинного Бога.

 Ми християни – чада Православної Церкви, є якраз тими, кого Господь покликав на різних роздоріжжях, з різних місць цього земного життя для того, щоб нам недостойним цієї милості, взяти участь в цій Вечері. Тому що ті, кого Він покликав спочатку – відмовилися. Ця притча не тільки показує нам, якою великої честі ми удостоїлися, але також є грізним застереженням, яке полягає в тому, що ми теж можемо опинитися на місці цих людей які вказані в притчі, які стали приводити всякі різні життєві причини і відмовлятися від участі в вечері.Так дуже часто і відбувається в нашому християнському житті.Коли ми, знаючи обітниці Божі, знаючи поклик Божий, починаємо придумувати найрізноманітніші життєві причини, які нібитодають нам можливість не брати участь ввечері Господній. Тому сьогоднішнє євангельське читання закінчується досить для нас грізними і повчальними словами, що багато покликаних, але мало вибраних (Мф. гл. 22, 14).

 Всі ми, покликані від язик, тобто через наших предків. І нас дійсно є дуже багато. Християнська історія показує безліч людей покликаних, щоб взяти участь у Вечері Господній, але багато хто з них не виявилися вибраними – ті, хто дійсно увійшли в Чертог Царський. Це питання ми повинні сьогодні поставити і собі. Для того щоб нам на нього отримати відповідь, ми повинні згадатиі сьогоднішнє Апостольське читання. Перед тим як апостол Павловисказав свою думку, сказавши, що ми не повинні вже більше жити за законами старогочоловіка, перераховуючи різні наші гріхи і беззаконня, які всі ми невпинно робимо, навіть незважаючи на те, що знаходимось в днях Святого поста, і що лишилося всього два тижні до закінчення посту – Різдва Христового. Цим він хотів показати нам, що це і є дія нашого старого чоловіка - «старого Адама», і якщо ми не відмовимось від цих дій в своєму житті.Не зможемо їх подолати благодаттю і Божою допомогою, то ми опинимося з тими покликаними, що не увійдуть до числа вибраних.

 Тому сьогодні дорогі браття і сестри, коли ми святкуємо пам'ять святих Праотців, давайте помолимося доних, і Божої Матері, яка від них народилася, і самому Господу нашому Іісусу Христу, щоб нам гідно пройти ці останні тижні, вже буквально дні перед Різдвом Христовим, гідно зустріти це велике свято,аби бути не тільки вчислі покликаних, а й вибраних. Амінь.

Деркач Степан

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу.

Преподобный Исаак Сирин