Новости семинарской жизни

24.11.2019. Недільне богослужіння в семінарії

12.11.2019. Викладач Почаївської духовної семінарії взяв участь у Міжнародній науково-практичній конференції

10.11.2019. В Почаївській семінарії відбувся духовно-просвітницький вечір

10.11.2019. В Почївській семінарії вшанували день пам'яті преп.. Іова Почаївського

07.11.2019. Почаївська семінарія взяла участь у святкуваннях дня пам'яті ікони Божої Матері «Всех скорбящих радость»

29.10.2019. Вихованці 4-го класу семінарії та студентки 3-го класу регентського училища відвідали святинi Закарпаття

24.10.2019. У Почаївській семінарії звершили пам'ять Собору Волинським святим

20.10.2019. B семінарії відбувся постриг вихованців IV-го класу у чтеці

18.10.2019. Другий клас ПДС відвідав Почаївський історико-художній музей

15.10.2019. Богослужіння в семінарії на Покров Пресвятої Борогодиці

09.10.2019. Богослужіння в день пам'яті св. ап. Іоанна Богослова

27.09.2019. Cвято Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього в семінарії

23.09.2019. При Почаївській семінарії відкрилася недільна школа для дітей

19.09.2019. Ректор семінарії взяв участь у святкуваннях на честь преп..Афанасія Брестського

12.09.2019. Початок навчального року в Почаївській семінарії

10.09.2019. В Почївській семінарії вшанували пам'ять преп. Іова Почаївського

Проповідь на Воздвиження Хреста Господнього

Во ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

 «КрестуТвоемупоклоняемся Владыко и
Святоевоскресение Твое славим»

 Сьогодні весь Православний християнський світ торжественно поклоняється Животворящому Хресту Господню. Також посеред нашого храму ми з любовю та благоговінням вклоняємось святому Древу.

 З того часу, як Господь наш Іісус Христос на Хресті звершив діло спасіння роду людського, Хрест зробився для нас дорогоцінним предметом почитання. Хрест після Воскресіння Господнього, став символом перемоги над смертю, знаком торжества і слави нашої Православної Церкви.

 Важливість Хреста Господнього в тому, що на Хресті здійснено наше спасіння. На Хресті постраждав «Праведник за неправедних, щоб привести нас до Бога»(1Пет.3,18). Знаряддя ганебної страти, Господь освятив Своїми стражданнями, зробивши його знаряддям нашого спасіння. Наша Свята Церква ось як зображує велич Хреста:«Хрест-хранитель всієї вселенної, Хрест-красота Церкви, Хрест-царів держава, Хрест-вірних утвердження, Хрест-Ангелів слава і демонів язва»(светиленКанона Свята) Хрестом Святим вінчаються храми Божі. Хрестом освячуються речі і предмети. Віруючі люди беруть Хрест в момент святого Хрещення, так як це оприділив Сам Господь «ижехощет по Мне ити, да отвержется себе, и возметкрестсвой и по Мне грядет»(Мк.8,34). Хрест став для нас печаткою нашої віри, через нього ми відрізняємось від невіруючих. Хрест супроводжує християнина «від колиски до гробу» (АкафистХресту Господню). Хрестом вінчаються могили віруючих, в знак того, що тут лежить послідовник Христа. Хрест з'явиться на небі в останній день, коли Христос прийде судити живих і мертвих.

 Свята наша Церква для нагадуванння страждань Спасителя і прославлення Животворящого Хреста встановила для посту такі дні як середу і п'ятницю і також в ці дні ми виражаємо велику любов таповагу до Хреста. Але головне торжественнепочитання Хреста Церква встановила у сьогоднішній день. З історією встановлення цього свята пов'язані слідуючі події. Перші три століття Церква Христова була гонима, було багато мучеників за Христа. Але як пишуть Церковні історики кров мучеників була зерном християнства. Де вмирав один мученик, там на його крові ставало десять.

 У 313 ст. вел.імпер. Констянтин видав «Міланський Едикт» в якому християнство прирівнювалося до всіх існуючих релігій, отримало рівну свободу зі всіма релігіями. І почалась нова сторінка християнської ери. Люди почали відкрито сповідувати християнську віру, почалось будівництво храмів. Саме в цей час Господь наш Іісус Христос св.цариці Єлєні матері імп.Констянтинавложив в серце велике бажання знайти Хрест Господній.

 Вороги Спасителя іудейські первосвященники і книжники, щоб стерти пам'ять про Господа,на Голгофі зняли три хрести і засипали їх великою кількістю землі. А Римський імп. Адріан нічого не знаючи про місце де були засипані хрести, повелів збудувати тут капище язичеській богині Венері і цим надійно заховав Хрест Господній на три століття. Розшукуючи довгий час Животворящий Хрест в Ієрусалимі, св. Єлені вказали на одного пристарілого єврея, якого було звати Іуда, він розповів їй, що Хрест заритий в тому місці де стоїть капище Венери. За наказом капище було зруйноване і помолившись почали розкопувати землю. Після довгої роботи було знайдено Гроб Господній, та неподалік від нього три хрести, дощечку з надписом, який повелів зробити Пілат, і чотири цв'яхи якими розіп'яли Спасителя. Так як хрести були зламані а їх уламки розсипані, то неможливо було відрізнити Хрест Господній від інших двох хрестів розбійників. В цей час в місці був покійник, його принесли до місця де знаходились хрести. Тоді Ієрусалимський Патріарх Макарійпочерзі почав возлагати хрести на покійника. Возложив перший,другий хрест і нічого не відбувалося, а ось коли возложив третій то покійник воскрес! Так всі переконалися, що знайдено Животворящий Хрест Господній! Св. Цариця Єлена і всі присутні благоговійно вклонились і поцілували Святий Хрест. Звістка про те, що знайдена велика святиня швидко облетіла Ієрусалим і всі околиці його, так що зібралася численна кількість людей, які теж хотіли отримати благодать або хоча б побачити Животворящий Хрест. Тоді святитель Макарій піднявся на возвишене місце і взявши Хрест з допомогою священства підняв його так, щоб усі могли його побачити, і численна кількість людей почала взивати: « Господі помілуй, Господі помілуй…» благоговійно вклоняючись Чесному Хресту Господню. Так у 326 р. було встановлено перше Воздвіження Животворящого Хреста Господнього, яке ми сьогодні торжественно вшановуємо.

 Звершуючи пам'ять цього великого свята, будемо пам'ятати, що Господь нашІісус Христос на Хресті притерпів муки за нас, щоб нас примирити з Богом. Під Хресним знаменням проходить усе життя християнина. Якщо християнин зазнає поразки, то це тому, що він забув своє знаменно, опоганив його роблячи справи гріха і зла з хрестом на грудях. Яким би не був земний Хрест людини треба пам'ятати, що в першу чергу його несе Спаситель, а потім вже людина. Християнин повинен взяти свій Хрест, підняти його і освятити ним своє життя. З Хрестом ми народились, з Хрестом нам жити і вмерати. А якщо з Хрестом будемо жити і вмерати, тоді і переможемо з Хрестом.

 «О пречестный и Животворящий Кресте Господень, помогай нам со святою Госпожею Девою Богородицею, и со всеми святыми во веки.»Аминь!

Білий Дмитро

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу.

Преподобный Исаак Сирин