Новости семинарской жизни

24.11.2019. Недільне богослужіння в семінарії

12.11.2019. Викладач Почаївської духовної семінарії взяв участь у Міжнародній науково-практичній конференції

10.11.2019. В Почаївській семінарії відбувся духовно-просвітницький вечір

10.11.2019. В Почївській семінарії вшанували день пам'яті преп.. Іова Почаївського

07.11.2019. Почаївська семінарія взяла участь у святкуваннях дня пам'яті ікони Божої Матері «Всех скорбящих радость»

29.10.2019. Вихованці 4-го класу семінарії та студентки 3-го класу регентського училища відвідали святинi Закарпаття

24.10.2019. У Почаївській семінарії звершили пам'ять Собору Волинським святим

20.10.2019. B семінарії відбувся постриг вихованців IV-го класу у чтеці

18.10.2019. Другий клас ПДС відвідав Почаївський історико-художній музей

15.10.2019. Богослужіння в семінарії на Покров Пресвятої Борогодиці

09.10.2019. Богослужіння в день пам'яті св. ап. Іоанна Богослова

27.09.2019. Cвято Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього в семінарії

23.09.2019. При Почаївській семінарії відкрилася недільна школа для дітей

19.09.2019. Ректор семінарії взяв участь у святкуваннях на честь преп..Афанасія Брестського

12.09.2019. Початок навчального року в Почаївській семінарії

10.09.2019. В Почївській семінарії вшанували пам'ять преп. Іова Почаївського

Проповідь на Різдвo Пресвятої Богородиці

Во ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

«Рождество Твое, Богородице Дево, радость возвести всей вселенной»

 "Рождество Твое, Богородице Дево, радость возвести всей вселенной". Сьогодні Свята Православна Церква згадує радісну подію Різдва Пресвятої Богородиці. Коли відзначається чиєсь день народження, цьому радіють рідні і близькі. А сьогодні відзначається День Народження Пресвятої Богородиці, тієї, яка нам найрідніша, найближча. Всі ми любимо Божу Матір, всі ми молимося їй. І, звичайно ж, в День її Різдва радістю наповнюються наші серця. Минуло кілька тисячоліть з того моменту, коли після райського життя за порушення заповіді Божої перші люди, Адам і Єва, були вигнані з раю. Господь дав їм нелегкий хрест. І земля стала не та, якою була в раю, і пошкодженість природи гріхом також принесло роду людському смуток і скорботи.

 Багато було випробувань, багато відступів від Бога, ухилень від шляхів правди до шляхів беззаконня, покарань і помилувань. І весь світ чекав, що десь, в тиші, приготовляється пришестя Христа. І повинна народитися Та, що з неї народиться Сам Христос. Передання говорить нам, про те, що батьки Пресвятої Богородиці Іоаким і Анна були багаті і благочестиві. І всього було у них вдосталь. Тільки дітей не було. З вірою і смиренням молилися Іоаким та Анна Богу, щоб Господь дарував їм дитя. І будучи вже в похилих літах не втрачали надії і вірили, що Богу все можливо. Скорбота бездітності благочестивої пари погіршувалася образами і насмішками , які доводилося терпіти Іоакиму та Анні від свого народу. Тому що, бездітність в іудеїв вважалось покаранням Божим. Але по промислу Божому в святого сімейства через рік народилась дівчинка, яку назвали Марія, яка в майбутньому стала Матір'ю Божою.

 Що разу на Богородичне свято за Літургією ми чуємо послання апостола Павла до філіпійців де про Божу Матір нічого не говориться, - йдеться про Спасителя. Але і до Пресвятої Діви Марії можуть бути віднесені слова апостола: « Смирил Себе, послушлив быв даже до смерти, смерти же крестныя. Темже и Бог Его превознесе и дарова Ему имя, еже паче всякаго имене, да о имени Иисусове всяко колено поклонится небесных и земных и преисподних» (см. Флп. 2:8-10). В цих словах - дуже важливе послання, що має пряме відношення до життя кожної людини. Бог возвеличив Сина Свого, бо Син смирив Себе і був послушний аж до смерті, смерті хресної. Чому ж був послушний Господь Іісус Христос? Він був послушний волі Триєдиного Бога - Отця, Сина і Святого Духа. Він Своє земне життя проводив у повному послушанні волі Божій. І тому , це послання апостола Павла читається в Богородичні празники тому що, Діва Марія так само Себе смирила і була послушна волі Божій, навіть до хресної смерті Сина Свого.

 Слова апостола Павла, які стосуються, Господа , і життя Пресвятої Богородиці, , змушують нас поставити одне дуже важливе запитання. А саме, якщо найголовніше в житті людини - бути послушним волі Божій, то як цю волю дізнатись? Ми щодня зустрічаємося з різними ситуаціями, які дуже часто вимагають зробити вибір. Іноді цей вибір є дуже важливим для нас. Нам потрібно навчитись жити по волі Божій. І перед кожним важливим рішенням молитись. І якщо ми житимемо відповідно волі Божої, то і рішення різних ситуацій буде направлятися в русло нашого послушання Волі Божій. Але найголовніше питання залишається: а як дізнатись, що таке воля Божа? У святителя Іоанна Златоуста ми знаходимо чудові слова: «Якщо ви чуєте і виконуєте Його заповіді, то Він виконує ваші молитви». У Заповідях, в Божому законі, який передається нам через слово Боже, і є воля Божа. Нам тільки потрібно навчитися Божі заповіді застосовувати в повсякденному нашому житті. Звичайно, ні заповіді Мойсея, ні заповіді Нагірної проповіді не можуть підходити до всіх різноманітних життєвих ситуацій, через які ми проходимо і які трапляються на нашому життєвому шляху. Але коли від нас вимагається зробити той чи інший вибір,то заповіді задають напрямок, який допоможе уникнути помилок, і помилкових рішень.

 Ми застраховані від помилок тільки в тому випадку, якщо головним критерієм вибору наших вчинків буде бажання, готовність віддати своє життя Божій волі. Тому щоразу, коли ми згадуємо Діву Марію, Царицю Небесну, Матір Божу, ми повинні зрозуміти , що саме Вона стала втіленням того ідеалу, до якого Господь закликає кожну людину. Вона Себе і Свою волю повність віддала в руки Божі і виконувала Його волю. А потім і все Її життя укладалось в рамки повного послушання Своєї волі, волі Божественного Сина.

 Діва Марія велика не тільки тим, що народила Господа і Спасителя, не тільки тим, що вище всіх ангелів та архангелів і знаходиться найближче до Бога, а й тим, що всіх нас навчила правилу життя, слідуючи якому, ми ніколи не зробимо помилки. Воля Божа, блага і досконала,і кожен з нас браття і сестри повинен прагнути втілити її у своєму житті. В послушанні Божественній волі, без сумніву, будуть влаштовуватись до добра всі наші справи. Цьому навчені ми від Пресвятої, Пречистої, Преблагословенної Цариці Небесної, Різдво Якої ми сьогодні святкуємо як перший великий двунадесятий празник в новому богослужбовому році, згадуючи Її життєвий подвиг, Її благочестивих батьків і, найголовніше, згадуючи саму Пресвяту Богородицю, будемо старатись жити по волі Божій, беручи приклад з Пресвятої Богородиці, будемо просити допомоги, заступництва і ходатайства за нас перед Божим Престолом на нашому життєвому шляху. І щоб молитвами і заступництвом Пресвятої Богородиці і Милосердям Божим ми всі стали наслідниками Царства Небесного. Аминь.

Костючик Володимир

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу.

Преподобный Исаак Сирин