
Проповідь на тему: Тлумачення 140-го псалма
Во ім’я Отця і Сина і Святого Духа!
Сьогодні, і у весь період Великого посту, коли звершується літургія Наперед освячених Дарів, ми з вами чуємо по-особливому чину спів 140-го псалма царя Давида: «Господи воззвах к Тебе услышимя»
«Майжевсі його знають,- як говорить свт. Іоанн Златоуст, -всі його часто співають, від юності, і до глибокої старості, хоча не всі розуміють суті його.» Псалом написаний під час переслідуванні царем Саулом пророка Давида. Через що був змушений переховуватися у іноземців, однак він має і духовне значення - взивання людської душі до Бога, яка переслідувана дияволом, і знаходиться в тяжких життєвих обставинах, тапросяча про допомогу Божу через молитву.
Тому чуємо: « Да исправится молитва моя, яко кадило пред тобою…», ось так св. Давид просить дію благодаті св. Духа допомогти йому молитися, й так, як саме кадіння ладану означає чиста жертва, то й молитва має бути достойною, чистою. Далі пророк продовжує: «…воздеяние руку моею, жертва вечерняя,» тут до молитви ще добавляються плоди праці– це справи милосердя та добродіяння, а під «жертвою вечірньою» розуміється саме принесення фіміаму, що являє собою каяттята подяка Творцю, що і спонукає нас до щоденної праці та молитви. Саме цей стіх поставлено св. Церквою на початок піснеспіву, потім його ще повторюють після кожного з наступних 3-ох стішків, ним і закінчується спів, адже в ньому сказано – «даисправится молитва моя» - направиться прямо до престолу Всевишнього.
Далі ми чуємо: « Господи воззвах к Тебе, услышимя…»,- як сам пророк любив часто молитися, то і тут він знову просить у Господа бути Ним почутим, тому що писав цей псалом під час тяжких гонінь від царя Саула. Чи не в таких самих обставинах знаходимся, буваємо і ми, переслідувані дияволом? Через це не випадково св. отці постановили щоденно виголошувати цю духовну пісню, тому що як для риби потрібна вода для життя, людині повітря, а душі – щоденний зов до Бога про допомогу, адже вона притісняєма від ворога людства.
Ми взиваємо до Бога, для нас тяжко, особливо у дні Великого посту нас борють страсті, але завдяки молитви є шлях спасіння – все перебороти й налагодити. Проблема в тому, що наша молитва не цілком доходить до Бога, інколи, або ж часто ми молимося, а думка наша далеко від неї, і тому вона розсіюється як дим , тому і не доходить до вух Господніх.
Про це говорить і святий праведний Іоанн Кронштадський: « Молитву старається лукавий розсипати, як піщаний насип, слова хоче зробити сухим піском, без зв'язки, без вологи, тобто теплоти сердечної. Молитва – це як будинок. На піску будують ті, які моляться без віри, розсіяно, з холодністю серця,- така молитва сама собою розсипається і не приносить користі для молящого; а на фундаменті будують ті, хто під час молитви мають очі духовні направлені до Бога, й моляться до Нього, як живому, лицем до лиця.»
Саме така і була молитва св. пророка Давида. Він писав, що молитва його « яко кадило пред Тобою», - перед Богом, а так як в момент складання псалмавін переховувався у іноземців, то дійсно не мав можливості воскурити кадилом до Бога Живого, як звершували цю жертву у ті часи, а тому прирівняв вогонь та дим з кадила до своєї сердечної молитви. Так само і для нас дорогі браття та сестри потрібно воздаватиГосподу Нашому жертву душі подібно св. пророку.
І зараз, знаходячись у періоді Великого посту молитися важко, але не можна розсіюватися духовно, знаючи, що диявол «яко лев рыкающий, ища кого поглотити» стоїть проти волі нашої душі, і коли не дає можливості молитися - для нас потрібна особлива підтримка Божа, до якої ми можемо прибігти на будь-якому місці, та в будь-який час. Тожбудемо вчитися й прибігати до досвіду матері Церкви, тому що не випадково ми стаємо на коліна, і цим сама молитва є посиленою, в той же час і смиренна, так як виражається тілесно й духовно, просячи у Бога милості, і Який дає можливість перебороти ті спокуси, якими ворог старається зіпсувати, затуманити нашу молитву. Ми повинні дорогі браття та сестри з увагою прислухатися до цього псалма, і тоді наша молитва буде « яко кадило» перед Богом, та слова молитви « Господи воззвах к Тебе» - будуть почуті.Амінь.
Коцербюк Вадім
ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ
|
Святые отцы о спасении
Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу. Преподобный Исаак Сирин |