Новости семинарской жизни

17.12.2018. Ректор семінарії очолив Божественну Літургію в семінарському храмі в день пам'ятi святої великомучениці Варвари

10.12.2018. Відійшов у вічність клірик Тернопільської єпархії, викладач Почаївської духовної семінарії, протоієрей Ігор Дмитрович Бойко

05.12.2018. На свято Введення Пресвятої Богородиці ректор семінарії єпископ Іов звершив Літургію в семінарському храмі

27.11.2018. Вихованці 4-го курсу ПДС відвідали святині міста Києва

14.11.2018. Вихованці Почаївської семінарії відвідали православний храм в місті Бад-Ліппшпрінге

10.11.2018. Почаївська семінарія привітала ректора з днем ангела

08.11.2018. Хресний хід з мощами преп. Іова Почаївського

07.11.2018. Ректор семінарії взяв участь у богослужіннях в Кременці в день пам'яті ікони Божої Матері «Всех скорбящих радость»

23.10.2018. В Почаївській духовній семінарії звершили пам'ять Собору Волинським святим

19.10.2018. Будні семінарського життя

15.10.2018. На свято Покрову Пресвятої Богородиці вихованці Почаївської семінарії взяли участь у богослужіннях в Почаївській Лаврі

11.10.2018. Почаївську семінарію відвідав професор Петрос Василіадіс

09.10.2018. День пам'яті святого апостола Іоанна Богослова

07.10.2018. Воскресне богослужіння: неділя 19-а по П'ятидесятниці

01.10.2018. В Почаївській духовній семінарії відбулась зустріч нового ректора

27.09.2018. На свято Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього, єпископ Серафим звершив святкову літургію

23.09.2018. Воскресне богослужіння: неділя 16-а по П'ятидесятниці

Стахевич Павло

Проповідь на тему: Розділення в Церкві Христовій

Во ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

 «Вы есте свет мира, не может град укрытися
верху горыстоя…»(Мф.5:14)

 Такі слова звучали в сьогоднішньому Євангельському читанні. Ми ж повинні розуміти,що в самому правильному значенні «свет мира»- це сам Господь і Спаситель наш Іісус Христос. Він є «светистинный, ижепросвещает всякого человекагрядущаго в мир»( Ін.1:9). Але по Своїй великій милості Господи благоволив відобразити цей «свет мира» і через Своїх служителів. Так як місяць світить не своїм світлом, а тим світлом яке сходить від сонця,так і святі являють ту благодать, яку вони прийняли від Бога. Зокрема цю благодать відображають три святителі: Василій Великий, Григорій Богослов та Іоанн Златоуст, пам'ять яких звершує сьогодні наша Свята Православна Церква. Тому усі інші люди, дивлячись на святе і праведне життя Христових учнів, беруть з них приклад, виконують заповіді Божі і так прославляють Отця Небесного.

 В ХIст. серед грецького народу появилась суперечка: хто ж серед трьох святителів, більший по святості свого життя? Одна група людей возносила святого Василія за його чистоту та мужність; друга-святого Григорія за його недосяжну глибину та висоту пізнання богослів'я; третя-святого Іоанна за його дивовижне красномовство і ясність у викладенні віри. Таким чином, перша група називалась василіанами, друга-григоріанами, третя-іоаннітами. Проте Божим Промислом ця суперечка була вирішена для блага Православної Церкви і до ще більшої слави трьох святителів. Єпископу Євхаіцькому Іоанну в сні було видіння. Спочатку перед ним з'явився кожен з трьох святителів у великій славі і несказаній красоті, а пізніше-всі троє разом. Тоді засвідчили вони йому: «ми рівні перед Богом, між нами немає ні першого, ні другого, ні третього». Порадили вони єпископу Іоанну написати їм одну службу і встановити єдиний спільний день свята. І внаслідок цієї події, було встановлено свято трьох святителів, яке ми сьогодні вшановуємо.

 Відповідно виникає питання, яка ж причина таких розділень? А причина в людській гордості, у тщеславному стремлінні бути першим.

 В першому столітті християни із міста Коринф також поділились на групи: перші вибрали собі вчителем святого апостола Павла; другі- святого апостола Аполлоса; треті-святого апостола Петра. Далі між ними зав'язалась суперечка, хто з вчителів кращий. Суперечці ж поклав край святий апостол Павло, говорячи: «Аз насадих, Аполлоснапои, Бог же возрасти»(I Кор.3:6). Тобто апостоли і святителі тільки труженики на ниві Божій. Вони являються лиш знаряддям в руках Божих, а істинний учитель це Господь наш Іісус Христос. Але і в наші дні нічого не змінилось, тому що ми не шукаємо слави Божої, а йдемо хибним шляхом добиваючись пустої людської слави. Дуже часто ми прагнемо лідерства в колективі на роботі, у школі в класі, а що найгірше коли прагнемо бути першими в церковному середовищі. Результатом такого тщеславного бажання першості в церковному середовищі являється розколи в Православній Церкві. А розкол- це гріх, який не змивається навіть мученицькою кров'ю.

 Але для того щоб не підпасти під пагубний вплив страсті тщеславного стремління до першості, нам потрібно памятати слова святого апостола Павла: « подражатели мне бывайте, якоже и аз Христу»( I Кор.11:1). А Сам Спаситель заповідує нам: « ктохощетмежду вами быть большим, да будет вам слугою; и кто хощет между вами быть первым,да будет вам рабом»( Мф. 20:26-27). Також наша Свята Церква встановила в першу підготовчу неділю до великого поста згадувати митаря та фарисея, показуючи нам приклад, що всякий духовний подвиг починається із смирення. Бо « всяк возносяйсясмирится, и смиряяйсявознесется»(Лк.14:11).

 Тому-то, браття та сестри, будемо шукати Божої слави і ревнувати за своє спасіння. Пам'ятаючи, що Бог гордим противиться, а смиренним дає благодать. І усвідомлюючи свою гріховність, будемо подражати трьом вселенським святителям, щоб і нам сподобитися хоч в малій мірі відображати «светистинный, просвещающий всякого человека». Амінь.

Стахевич Павло

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу.

Преподобный Исаак Сирин