Проповідь на тему: «Християнське терпіння – як добродєтєль»
Во ім’я Отця і Сина і Святого Духа!
Дух терпения даруй ми рабу твоему.
Цими словами, молитви Єфрема Сиріна,протягом усього посту ми просимо у Бога про дарування нам терпіння.
Під час сьогоднішнього богослужіння ми чули слова стіхіри: «Вся терпит мене ради осудженого, избавительмой и Бог»,ці слова, дорогі браття і сестри, описують терпіння Господа нашого Іісуса Христа, яке він проявив, під час страждань, заради нашого спасіння. І сьогодні ще в наших храмах ми бачили хрест, який став знаряддям нашого спасіння. Його винесли у попередню неділю і Він лежав до сьогоднішнього дня, заради того щоб підтримати нас в час Чотиридесятниці. Виноситься заради нашого укріплення на шляху до спасіння знаряддя цього ж спасіння – Хрест, на якому Господь наш Іісус Христос проявив велике терпіння. Церква так встановила, що саме на середині посту в наших храмах лежить хрест, що би ми припадаючи до нього набрались сил і терпіння достойно донести до кінця подвиг посту.
Якщо Іісус Христос – Боголюдина мав у собі цю добродетель, то нам людям однаковим із ним по людській природі притаманна ця риса характеру. Чому саме «риса характеру» а не добродетель? А тому, що людям притаманно терпіти, але не у всіх це є добродетель. Деякі люди терплять в різних ситуаціях не тому, що вони досягли великого терпіння як добродетелі, а тому що вони горді, щоб в майбутньому похвалитися. Що заради деяких земних благ вони багато перетерпіли, пройшли важкий шлях і зараз у їхньому житті все прекрасно. Християнське терпіння повинне базуватися зовсім не на гордості, а на смиренні із ціллю досягнути Царства Небесного. І саме зараз під час Великого посту ми маємо прекрасну можливість виховати у собі цю добродєтєль. Церква у своїх піснеспівах під час святої Чотиридесятниці називає: «Времям благоприятным и днем спасения». Тобто Церква пропонує нам в цей час очиститись від своїх страстей і пороків. Для людини, яка входить в цей піст із наміром очиститись від гріхів обов'язково прийдеться перетерпіти різні випробування, які будуть на нелегкому шляху покаяння і очищення від гріхів. Терпіння у нашому житті необхідне щоденно: у спілкуванні із ближніми, у щоденній праці, яку ми повинні виконувати без ропоту, а з терпінням; терпіння необхідне нам і під час молитви, а також під час довгих постових богослужінь, на одному із яких ми зараз присутні. Єдиним засобом щоб зберегти спокій у душі під час різних життєвих негараздів і випробувань є саме ця добродєтєль.Терпіння повинне базуватися на смиренні і покладанні надії на Бога. І коли у людини присутні ці дві якості, то така людина терпить усе, що випадає на її життєвому шляху. Така людина терпить усі скорботи із думкою, що все що їй посилається, посилається Богом за гріховне життя заради очищення від гріховних пороків. Людина яка має терпіння, покладаючись на волю Божу, виконує Заповіді Божі пам'ятаючи слова «терпением вашим спасайте души ваши»[Лук. 21:19].
Із історії людства ми знаємо багато прикладів терпіння. Найяскравішим і найкращим прикладом для нас православних християн є Господь наш Іісус Христос, який добровільно прийняв на Себе Хрест людського спасіння від рабства гріха. Також хорошим прикладом терпіння є праведний Іов Многострадальний, який безропотно і з терпінням переносив усі випробування, які були на його життєвому шляху до спасіння. В сьогоднішній парамії ми чули про Авраама, який для нас також є прикладом терпіння. Представимо собі, дідусь 75-ти років, почувши призив Бога смиренно і без ропоту залишає землю своїх батьків і йде, ще сам не знаючи куди, йде туди куди поведе його Бог. Під час цієї подорожі Авраама йому прийшлось перетерпіти різні випробування. Йому прийшлось в першу чергу подолати довгу дорогу, під час якої були і холод і спека, дощ і палюче сонце, також йому прийшлося зі смиренням приймати різні утиски зі сторони людей і народів які зустрічалися на його шляху. Але він усе це терпів і йшов туди куди вів його Бог. Також Авраам перетерпів ще те, що у нього довго не було дітей, але на старості років Бог послав йому сина Ісаака.
Із прикладів про Іова Многострадального і Авраама ми бачимо що за їхнє терпіння, яке базувалося на смиренні і надії на Бога, Бог нагородив їх. Праведному Іову було повернуте все, що він мав до цього і навіть більше, а Авраам став родоначальником Єврейського роду із якого явився у світ довгоочікуваний Месія
А що ж відбувається із людиною яка не хоче терпіти? В більшості випадків люди які не мають терпіння починають роптати на ближніх і на Бога.Особливо під час цього посту такі люди починають роптати. Починають говорити, чому такий довгий піст? Чи не можна було б його скоротити? Чому цей піст такий строгий, чи не можна було б його послабити? І люди які так говорять вони часто перестають постити в цей піст. Вони постять один або два перші тижні, в цей час ідуть до сповіді і до Причастя а далі і не постять. Кажуть що після Причастя можна і не постити, а лише ще потім страсну седмицю попостити, а той взагалі не потрібно. І таким чином ми бачимо що коли людина не має терпіння в цей Великий піст то вона його порушує і починає противитися Богові, починає противитися Його Божественній волі і задуму домобудівництва нашого спасіння.Із цього ми бачимо, що відбувається із людиною коли вона починає роптати.
Преподобний Антоній Великий говорить: «Все що не робиш усе роби із терпінням і Бог допоможе тобі у всіх твоїх справах і у всьому що би із тобою не сталося». Тому давайте будемо виховувати в собі цюдобродетель із надією, що Бог допоможе у різних скорботах перетерпіти їх. І з терпінням будемо проходити час святої Чотиредисятниці, без ропоту на те, що ми неможемо перенести його із-за того, що він строгий, або через те, що він довгий. А також дивлячись на Хрест на якому великою ціною крові відбулося наше спасіння будемо згадувати ці великі муки, які заради нашого спасіння перетерпів Господь наш Іісус Христос. І в час цього посту будемо частіше повторювати слова молитви Єфрема Сіріна: «Дух, терпения даруй ми рабу твоему». Амінь.
Вознюк Олексій
ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ
|
Святые отцы о спасении
Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу. Преподобный Исаак Сирин |