Новости семинарской жизни

26.10.2016. Преподаватели и студенты семинарии приняли участие в конференции: «Духовное и светское образование»

23.10.2016. В Почаївській семінарії звершили пам'ять Собору Волинським святим

21.10.2016. В Почаевской семинарии состоялась встреча с cхиархимандритом Гавриилом (Бунге)

15.10.2016. На свято Покрови Божої Матері в Почаївській семінарії відслужили святкову літургію

01.10.2016. Лекция на тему: «Новые вызовы информационного общества»

21.09.2016. На свято Різдва Пресвятої Богородиці в семінарії відслужили святкову літургію

10.09.2016. Ректор семинарии принял участие в праздновании памяти преп. Иова в Почаевской Лавре

08.09.2016. В Почаевской семинарии состоялись торжества по случаю 10-летия основания семинарского храма

04.09.2016. Єпископ Серафим звершив ієрейську хіротонію

01.09.2016. В Почаївській духовній семінарії розпочався новий навчальний рік

29.08.2016. В день Успіння Божої Матері в Почаївській семінарії відслужили молебень для дітей

23.08.2016. В Почаївській духовної семінарії проходять вступні іспити

20.08.2016. На свято Преображення Господа нашого Іісуса Христа єпископ Серафим звершив літургію в м.Шумську

05.08.2016. В день пам'яті Почаївської ікони Богоматері єпископ Серафим звершив літургію в Успенському соборі

01.08.2016. Ректора семінарії, єпископа Серафима, привітали з днем Ангела

04.07.2016. B неделю Всех святых епископ Серафим совершил Божественную литургию

20.06.2016. Єпископ Серафим звершив святкове богослужіння в день Святої Трійці в семінарії

Горінецьий Юрiй

Проповідь на Дмитрівську батьківську суботу. Необхідність поминання усопших

Во ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

 З покон віку,наша Свята Православна Церква, як чадолюбива мати, молиться за своїх вірних чад. Молиться як за живих, так і за померлих. І сьогодні вона зібрала нас всіх тут, у цьому святому храмі на заупокійне свято, назване Дмитрівська батьківська субота, щоб ми вознесли свої молитви за наших рідних та близьких, які відійшли в інше життя.

 Дмитрівська батьківська субота була встановлена, як день поминання православних воїнів. Князь Дмитрій Донський отримавши велику перемогу на Куликовому полі, приїхав в Троїцьку обитель і звершив там поминання загиблих воїнів і запропонував робити це поминання кожний рік, в суботу, перед днем пам'яті Св. Вмч. Дмитрія Солунського. Але з роками Дмитрівська субота стала днем поминання не тільки воїнів, але і всіх усопших православних християн.

 Звичай молитися за усопших Церква прийняла від самих апостолів, і завжди вона молилася і буде молитися за померлих до кінця світу. Святитель Іоанн Златоуст пише: «Не дарма апостолами було вставлено поминати усопших при Страшних Тайнах. Вони знали, що велика буває від цього користь усопшим, велике благодіяння». Святі отці та вчителі Церкви всіх часів проповідували про те, що можлива зміна участі померлих до всезагального суду. Ось слова Святителя Іоанна Златоуста: «Є можливість полегшити покарання померлого грішника. Якщо будемо звершувати домашні молитви за нього і роздавати милостиню, то він сам по собі і не буде достойний цього, але Бог почує нас»

 Багато є прикладів, коли молитва за усопших є втіхою для них в загробному житті. Один афонський схимник дуже любив молитися за усопших, і одного разу , коли він молився , то неочікувано впав в забуття, і ним оволодів напівсонний стан. І бачить він, що опинився посеред прекрасної галявини з безліччю гарних квітів, а перед ним простягається пречудовий сад з багатьма благоуханними деревами. Довго старець милувався райським садом, потім, коли він повернувся направо, побачив дуже гарні білі хатинки і біля одної з них впізнав свого старого знайомого, який недавно помер, і за якого він молився. Старець до нього підійшов, поцілував його і запитав: «Як ти тут живеш?» - «Дуже добре» - відповів його приятель, - «По милості Божій знаходжусь посеред цього прекрасного місця». «А знаєш ти, що я за тебе молюсь?» - запитав його старець. «Як же не знаю?! Все знаю, і дуже тобі за це дякую. Особливо коли ви поминаєте нас на проскомідії або на Божественній Літургії, то в цей час, для нас буває духовне свято».

 І неодноразово святі отці нас вчать, що найсильніший і найважливіший спосіб для полегшення участі усопших – це принесення Безкровної Жертви за їхні душі. Святитель Кирил Єрусалимський говорить: «Превелика буде користь душам, за яких молитва возноситься в той час, коли Свята і Страшна звершується Жертва». В цей час Сам Господь Іісус Христос, в Пречистих Тайнах Тіла і Крові Своїх, приноситься в жертву за всіх і Своєю Кров'ю ходатайствує перед Отцем Своїм Небесним про прощення гріхів усопших.

 Також молитися за померлих ми можемо і ранком і ввечері, і вдома і на роботі. Всюди і завжди Бог прийме нашу молитву, якщо тільки вона буде виходити від чистого та люблячого серця і з'єднуватись з вірою в Іісуса Христа. Сам Спаситель запевняє нас в цьому : «Аминь, аминь глаголю вам, яко елика чесо просите от Отца во имя мое – даст вам» (Іоан.16.23). А тому то, Свята Церква, виконуючи головну заповідь Христову про любов до ближніх, закликає і научає нас, щоб ми молилися за померлих в вірі і благочесті. Згадаймо, дорогі браття та сестри, коли ми були малими, як наші батьки прививали нам любов до наших покійних родичів: ми ходили на кладовище, прикрашали могилки, ставили свічки, замовляли панахидки. Яка радість була тоді у наших серцях! Ми , звершуючи їхню пам'ять, немов спілкувалися з ними, як з живими. Але нажаль, з плином часу, ці напрочуд хороші традиції починають відходити в минуле, і на зміну їм приходять нові, навіяні нам із заходу, і в майбутньому на кладовищі не буде звершуватись ніякого поминання, не буде цього живого спілкування з усопшими, якого вони дуже потребують, а будуть стояти тільки кам'яні пам'ятники, і замість імені буде вибито тільки порядковий номер, як це ми зараз бачимо в країнах Європи.

 І покривається серце біллю, коли в таке велике заупокійне свято наші храми пустують. Також на цьому тижні у вівторок, Церква вшановувала пам'ять мученика Уара, до якого моляться за померлих, які відійшли в інше життя без покаяння і у нашому семінарському храмі було тільки 12 людей. І добре, що приходять помолитися хоча б ті, які пам'ятають і про свій смертний час, про те що живуть в цьому світі не вічно і знають, якщо вони не будуть молитися за усопших, то і за них ніхто не буде молитися, коли вони покинуть це тимчасове життя.

 Тож нехай наші серця, дорогі браття та сестри, наповнені любов'ю до наших покійних сродників, проникнуться і молитовним почуттям до Бога за них. Нехай душі всіх нас, сьогодні тут молящихся зіллються в один вопль до Бога про помилування наших близьких, про прощення їм гріхів, і про наслідування їх в райських чертогах, вічно блаженних. Нехай вони, знаходячись в загробному житті, відчують нашу любов і пам'ять про них.

 Со святыми упокой, Христе, души раб Твоих, идеже несть болезнь, ни печаль, ни воздыхание, но жизнь бесконечная. Амінь.

Горінецьий Юрiй

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу.

Преподобный Исаак Сирин