Другие статьи

Какие молитвы угодны Богу?
Какие молитвы угодны Богу?
Состояние духовного огрубления или одичания в современное время очень тяжело и опасно, ибо выйти из него опять на правильную дорогу гораздо труднее, чем встать на эту дорогу только что начинающему новичку.


Зачем перед иконой зажигаются лампадки
Зачем перед иконой зажигаются лампадки
Во-первых, потому, что вера наша есть свет. Сказал Христос: Я свет миру (Ин; 8, 12). Свет лампадки напоминает нам о том свете, которым Спаситель освещает наши души.

Пам'ять преподобного Сергія, Радонежського чудотворця

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

  "Иже аще хощет в вас быти вящший, да будет всем слуга и иже аще хощет быти старей, да будет всем раб", - так заповідував своїм учням і всім нам Господь наш Ісус Христос. Своїм життям на землі він сам показав нам великий приклад свого смирення. Саме цією добродітіллю Господь одержав перемогу над дияволом і звільнив нас від рабства гріху. "Смиритеся под крепкою руку Божию и вознесет вы", - говорить нам Священне Писання. Сповнення цих слів ми бачимо у житті преподобного Сергія Радонежського, ігумена і чудотворця.

 Народився преподобний у сім'ї знатних ростовських бояр Кирила і Марії. Ще змалку Господь показав, що це ізбранний його сосуд: коли матір прийшла в храм на Літургію, він тричі викрикнув з її чрева: перед святим Євангелієм, на Херувимській та "Святая Святим", що предзнаменувало його служіння Пресвятій Трійці. Маленькому Варфоломію (так звали преподобного до постригу) змалку важко давалося навчання. По гарячій молитві отрока Господь через старця утішив його і з того часу навчання Варфоломій сприймав легко і охоче.

 Після смерті батьків він разом зі своїм братом Стефаном поселяється в дрімучому лісі біля м. Хотькова і починає подвизатися. Скоро Стефан не витримав суворого життя і залишив преподобного наодинці. Тут і проявилося все його терпіння і смирення. Подвижнику довелося багато натерпітися, особливо від бісів, що нерідко являлися йому в образі страшних звірів. Все це преподобний Сергій перетерпів зі смиренням та упованням на Бога. Але "не может град укрытися верху горы стоя" (Мф. 5, 14). Скоро до преподобного стали приходити всі бажаючі подвизатися. Так зародився монастир, який став пізніше знаменитою Троїце-Сергієвою Лаврою.

 Тут і почало проявлятися велике смирення преподобного Сергія – він служив братії, як куплений раб: сам колов дрова, варив їжу, носив воду, омивав померлих та виконував інші важкі роботи, чим не мало дивував всіх. За це Господь сподобив його творити великі чудеса та виганяти бісів. По молитвам преподобного Господь дарував Русі перемогу над татарами в 1380 році. Багато інших чудес творив преподобний Сергій, чим приводив людей до спасіння. За півроку до смерті він предсказав день своєї кончини і 25 вересня 1391 року відійшов до Господа.

 Ми з вами бачимо дивне життя преподобного Сергія, сповнене смирення та послушання. І дійсно, що може бути дивніше за ці добродітелі. Саме вони возводять нас в Царство Небесне. Тому, що "всяк возвышаяй себя смирится, смиряяй же себя - вознесется" – як говорить нам Священне Писання.

 Взагалі, ніхто не може вознести себе ні на йоту, якщо Бог його не возвисить. Чим більше ми робимося у власних очах, навіть в очах інших людей, тим менше буваємо в очах Божих. І таку людину Бог усмирить коли-небудь, і дасть їй відчути, що таке смирення. "Доколе человек не приобрел смирение, не приобретет он награды за дела свои. Награда дается не за дела, а за смирение", - говорить преподобний Ісаак Сірін. Ось, яка велика сила смирення. Воно одне є непереможною зброєю проти всіх кознів вражих, воно сокрушає всі стріли лукавого.

 Преподобний Макарій Великий говорить: "Смиренный никогда не падает. Куда и пасть тому, кто ниже всех? Высокомудрие и есть великое унижение, а смиренномудрие есть великая высота, честь и достоинство". Як же нам досягнути смирення? По перше, необхідно виконувати заповіді Господні і пізнавати своє безсилля в цьому, а також пам'ятати колишні гріхи і бути послушливим Богу. Це допоможе нам стяжати цю велику добродітель. Отож, будемо ж і ми, браття, дивлячись на дивне життя преподобного Сергія, і самі старатися подражати йому, і Всеблагий Бог допоможе нам здійснити Його волю. Амінь!

 Троян Сергій

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Некающимся нисколько не на пользу страдание и смерть Христова, хотя они и исповедуют имя Христово, но следует им суд Божий и вечное в аду осуждение, как отвергшим и презревшим великую Божию благодать.

Святитель Тихон Задонский

Кающийся и надеющийся прославляет бесконечное милосердие Бо-жие, — надеющийся и некающийся хулит Бога, представляя Его покровителем зла.

Святитель Филарет, митрополит Московский