Новости семинарской жизни

14.09.2015. В Почаївській семінарії звершили акафіст Іісусу Сладчайшему

10.09.2015. В Почаївській семінарії відсвяткували день пам'яті преподобного Іова Почаївського

31.08.2015. Відбулося засідання педагогічної ради Почаївської Духовної Семінарії

26.08.2015. Вступні іспити до Почаївської духовної семінарії

20.08.2015. Освячення храму в Чернівецько-Буковинській єпархії

02.06.2015. В Почаївській семінарії відбувся 22-й випуск

25.05.2015. В Почаївській Семінарії відбувся захист дипломних робіт

25.05.2015. Почаївську семінарію відвідав хор із м. Хмельницький

12.05.2015. В Почаївській семінарії вшанували пам'ять преп. Амфілохія

08.05.2015. В Почаївській семінарії почалися екзамени

18.04.2015. Митрополит Сергий возглавил вечернее богослужение в Почаевской семинарии

13.04.2015. Пасхальне богослужіння в Почаївській семінарії

07.04.2015. В Почаївській семінарії на свято Благовіщення Пресвятої Богодиці звершили святкову літургію

29.03.2015. На свято Похвали Божої Матері в Почаївській семінарії звершили таїнство Єлеосвячення

Піст і молитва згідно преп. Іоанна Лествічника

Во ім'я Отца і Сина і Святого Духа!

 У IV неділю Великого Посту, коли ми вже пройшли більшу його частину, Свята Церква, щоб укріпити нас у спасительному подвигу, пропонує нам приклад життя великого подвижника – пр. Іоанн, ігумена Синайського монастиря, відомого як автора книги «Лествиця».

 Народився і жив преподобний у VI столітті в Константинополі, де отримав хорошу освіту, за що пізніше був названий «схоластиком». У 16 років вступив на монашеський шлях у монастирі біля Синайської гори, де через 4 роки був пострижений у монашество старцем Мартирієм. Через 9 років він поселився окремо від братії і тільки у суботні і воскресні дні приходив у храм щоб причаститися Святих Христових Тайн.

 Пр. Іоанн йшов середнім шляхом подвигу, так він не проводив ночей без сну, проте, спав не багато, не постився по декілька днів, проте, їв не багато, час ділив між молитвою, читання і працею. Через 40 років такого життя він був вибраний ігумном Синайського монастиря, це служіння тривало 4 роки і перед своєю кончиною, яка послідувала на 79 році життя, він знову усамітнився.

 Його відомий твір «Лествиця» була написана по прозьбі раіфського ігумена Іоанна і складається із 30 глав, які описують 30 ступеней, що возводять до духовної досконалості. Ці 30 ступеней символізують число років життя Спасителя до виходу Його на служіння. Поділяється книга на дві частини, у першій йде мова про пороки, у другій про моральні і богословські добрі справи. Тут він приводить конкретні приклади з аскетичного досвіду, що оживляє твір, який починається наступними словами: «Всім, поспішаючим написати свої імена у книзі життя на небесах, наступна книга показує найкращий шлях».

 Ціль книг – навчити, що для спасіння потрібна велика самопожертва і усилені подвиги. Хоча вона була написана для іноків, проте, кожен християнин може отримати від неї приклад духовного керівництва для спасіння.

 Так, християнином по вченню прб. Іоанна, є та людина, яка старається подражати Христу словами, справами і думками і, яка правильно віре у Святу Тройцю. Життя християнина є непреривне і складне восходження по сходинках духовного удосконалення, вершиною якого є любов, безстрасття і усиновління Богу, що по суті є одне і теж саме, а відрізняються тільки назвами, подібно як світло, вогонь і полум'я.

 Поряд із памятю прб. Іоанна, у цей воскресний день для нашої уваги пропонується Євангеліє, де Спаситель говорить про важливість аших душ, коли Церква за допомогою молитв і таїнств духовно зціляє нас, виганяючи з нашого серця всяку нечистоту. Кожен із нас одержимий важкою хворобою, яка мучить нас – це гріх і звільнитись від неї неоюхідно, так як гріх затмарює образ і подобу Божу у людині. Святі отці вчать, що молитва і піст – це два крила, завдяки яким душа здатна підноситись над життєвою суєтою, здійматись до неба і спілкуватись з Богом, уникаючи спокус і падінь, досягти вершин святості. Проте, ці чесноти не легко здобуваються, це подвиг всього життя. Ось чому важлимо знати, як потрібно молитися і дотримуватися посту.

 Правильний піст, приємний і благоугодний Богу, полягає у розумному співставленні тілесного і духовного стримання, причому тілесний піст потрібно розглядати не як самоціль, а як засіб для успішної поротьби із страстями. Суть поста полягає саме у боротьбі за звільнення душі від гріха. Тілесний піст важливий і необхідний, так як без нього не може бути успіху у пості духовному і якщо він не дотримується, духовне життя людини починає завмирати, Дух Божий відступає і серце стає відкритим для злих духів.

 Пр. Іаонн говорить, що піст являється насиллям нашої природи, знищення лукавих помислів, чистота молитви, здоровя тілу, ворота раю і небесна насолода.

 Молитва згідно вчення пребодобного - це матір добрих справ, вона зєднює людину з Богом. Молитва істинно молящегося – це суд, судилище і Пре стол Судді ще перед Страшним Судом. Вона повинна бути не складною, так як митарь і блудний син одним словом умилостивив Бога. Ми, як недосконалі, повинні з якістю молитви поєднювати кількість, тому що останнє буває причиною першого. Як не можна із самих слів навчитися бачити, бо це природна здатність, так і красоту молитви не можна пізнати із одного вчення про неї, тому що Вчителем її є Сам Бог, «Який вчить людину розуму, дає молитву молящемуся і благословляє літа праведних»(Пс.93:10).

 Тому будемо старатися, читаючи життя і настанови прб. Іоанна Лествічника, втілювати їх у своєму житті, усердно молитися до преподобного, щоб він допоміг нам у духовному вдосконаленні і справі спасіння. Амінь

Гаталевич Володимир

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу.

Преподобный Исаак Сирин