Проповідь в день пам'ятi трьох вселенських вчителів
Во ім'я Отця і Сина, і Святого Духа!
«Яко апостолов едино нравнии и вселеныя учителие, Владыку всех молите, мир вселенней даровати и душам нашим велию милость.» Такими словами Свята Православна Церква прославляє трьох вселенських вчителів і просить, щоб вони вимолили у Бога мир всій вселенній.
Про який мир тут іде річ? Звісно, що про духовний мир, про який Іісус Христос сказав: «Мир оставляю вам, мир Мой даю вам, не якоже мир дает Аз даю вам». Про цей мир Іоанн Златоуст говорить, що він є джерелом усякого блага, приносить радість. Не дарма коли Іісус Христос посилав упершее своїх учнів на проповідь, то заповідував, щоб вони при вході в дім говорили: «мир вам», а вказуючи, що це не просто привітання, добавив, що якщо люди, які проживають в домі не будуть достойні миру, то він повернеться до них. І нині преємники апостолів – священники та єпископи під час богослужіння дають нам це духовне благо. Загалом під добового кола богослужіння, священник дає мир 7 раз, 7 – число яке виражає повноту, а якщо служба має полієлей то 8 раз, 8 – число, що символізує безкінечність. І ми, як вірна чада, зичимо від Богу предстоятелю Церкви того ж самого. Але памятаємо, що Бог застерігає нас, що якщо ми не будемо достойні миру то ми його не отримаємо, тому відповівши «И духови твоему», будемо всюду намагатися не осуджувати в першу чергу предстоятелів Церви, щоб не бути лукавими і невдячними чадами, які замість того, щоб прикрити недоліки батьків, відкривають їх, цим самим накликаючи прокляття від Бога подібно до Хама. Мир наскільки велике благо, що тих хто його насаджує і підтримує Бог обіцяв назвати Синами Божими. Серед усіх заповідей блаженств, лиш миротворцям обіцяно назватися синами Божими тому, що вони в деякій мірі уподібнюються до подвигу Іісуса Христа – Сина Божого.
Що ж заважає нам бути миротворцями? Необхідно насамперед запамятати, що якщо не будемо мати миру в собі, то звісно, що не зможемо його і насаджувати. А цей внутрішній мир ми втрачаємо, коли нрішимо. Як Адам порушивши заповідь Божу втратив мир і відчуваючи докори совісті намагався покаянням загладити свою провину, так с того часу і кожна людина, порушуючи заповіді Бога втрачає мир, але завдяки безмірному милосердю Божому має змогу покаянням відновити цей мир. За преданням Адам щоб відновити цей мир провів більше 600 років життя в постійних сльозах. Недарма і зараз існує таке поняття як «плач Адама», яке нагадує нам про надзвичайний подвиг покаяння праотця. Але є і інший шлях – не покаятися і відповідно озлобитися, стати на шлях служіння дияволу. Третьогу шляху немає і тому тут не можна бути безпечним, а намагатися щонайскоріше примиритися з Богом зі своєю совістю, щоб не стати на шлях служіння дияволу. Звісно не легко стяжати мир, але апостол говорить: « Вся могу о укрепляющем мя Христе Иисусе», а про те наскільке велике має стяжання миру говорить прп. Серафим Саровський: «Стяжи мир и вокруг тебя спасуться тысячи».
І в те далеке ХІ ст. коли Церква терпіла скорботи тому, що деякі люди говорили, що Іоанн Златоуст більший серед вселенських вчителів, інші що Василій Великий, а треті що більший Григорій Богослов і цим вносили розділення в Церкву, руйнували мир. Тоді ці вселенськи вчителя зявилися єпископу Іоанну і вказуючи, що вони рівні перед Богом, просили його заборонити людям чинити спори по цьому питанню і вказали, що вони піклуються про те, щоб привести до миру і єдиного мислення кінці вселенної.
Тож будемо намагатися стяжати внутрішній мир, а коли будемо його втрачати поспішімо до покаяння, прольємо перед Господом щирі сльози розкаяння, прийдемо до таїнства сповіді, не будемо відкладати на потім і таким чином возвеселимо небожителів і будемо мати тверду надію, що після смерті Господь сподобить нас прославляти його во віки вічні. Амінь. (Тема «Духовний мир»)
Парахiн Степан
ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ
|
Святые отцы о спасении
Когда припадаешь пред Богом в молитве, будь, в помысле твоем, как муравей, как земные гады, как червячок, как лепечущее дитя. Не скажи пред Ним чего-нибудь разумного: младенческим образом мыслей приблизься к Богу. Преподобный Исаак Сирин |