Новости семинарской жизни

08.01.2016. Різдвяне богослужіння у Почаївській Семінарії

02.01.2016. В Почаївській семінарії відбувся щорічний з'їзд молоді

01.01.2016. Почаївська семінарія відсвяткувала день пам'яті преп. Амфілохія Почаївського

05.12.2015. Ректор семінарії єпископ Нафанаїл на свято Введення до храму Пресвятої Богородиці звершив Літургію

11.11.2015. 10 листопада в Почаївській семінарії відбувся урочистий акт

10.11.2015. Почаївська семінарія відсвяткувала день пам'яті преп. Іова Почаївського

09.11.2015. Состоялись торжества по случаю 400-летия основания Киевских духовных школ

07.11.2015. Семінарський хор взяв участь у святкуванні ікони Божої Матері у Кременці

01.11.2015. Почаївську семінарію відвідав хор Свято-Успенської Києво–Печерської Лаври

23.10.2015. Почаївська семінарія звершила богослужiння в день пам'яті Всіх Волинських Святих

14.09.2015. В Почаївській семінарії звершили акафіст Іісусу Сладчайшему

10.09.2015. В Почаївській семінарії відсвяткували день пам'яті преподобного Іова Почаївського

31.08.2015. Відбулося засідання педагогічної ради Почаївської Духовної Семінарії

26.08.2015. Вступні іспити до Почаївської духовної семінарії

20.08.2015. Освячення храму в Чернівецько-Буковинській єпархії

02.06.2015. В Почаївській семінарії відбувся 22-й випуск

25.05.2015. В Почаївській Семінарії відбувся захист дипломних робіт

25.05.2015. Почаївську семінарію відвідав хор із м. Хмельницький

12.05.2015. В Почаївській семінарії вшанували пам'ять преп. Амфілохія

08.05.2015. В Почаївській семінарії почалися екзамени

Проповідь на Богоявління

Во ім'я Отца і Сина і Святого Духа!

 Сьогодні Свята православна церква звершує пам'ять Хрещення Господа нашого Іісуса Христа. Цій величній події церква дає кілька найменувань: Богоявлення, Просвітлення і Хрещення.

 Христос, який був безгрішним і не потребував хрещення, заради очищення наших гріхів, приймає його у водах Іорданських і, таким чином, покладає початок хрещення кожної людини. Навіть святий пророк Іоанн Предтеча, усвідомлюючи свою недостойність перед величчю смирившогося Господа, який прийшов на Іордан, сказав Йому: «Це мені треба від Тебе Хреститися».

 Сама подія хрещення пояснює інше найменування – Просвітлення. Ми щасливі з того, що завдяки Хрещенню маємо постійне Богопросвітлення. Воно з'явилося не тільки дві тисячі років тому на Іордані, а живе і в теперішньому гріховному світі у Церкві, таїнствах, у кожному святі і очищає кожного з нас. Просвітленням іменується цей день це й тому, що люди, які хотіли стати християнами – оглашенні, просвітившись істинами Христовими, в цей день приймали таїнство Хрещення.

 Святитель Іоанн Златоуст на запитання, чому це свято називається ще й Богоявлінням, відповідає: «Тому, що Христос став відомим для всього народу не тоді, коли народився, а коли хрестився». Також свята Церква сьогодні співає: « Троическое явися поклонение» - тобто, свята Трійця являє себе світові, і ця подія іменується Богоявлінням: Син хреститься, голос Отця чути з небес, і Дух Святий сходить на Сина у вигляді голуба.

 Сам Бог – непостижимий для нас грішних. Достатньо тільки поглянути на зоряне небо, як ми зупиняємо свій погляд на величі Всесвіту і його Творця. Куди б ми не глянули: на травинку, комашку чи людину – всюди безмежна Божественна мудрість.

 Але людям завжди хотілося знати хто такий Бог, тому вся історія людства – історія пошуків Бога. Ми знаємо, що в древності люди, бажаючи відобразити велич Бога Творця світу, фантазували і створювали великі ідоли із золота та срібла. Їм здавалося, що треба зробити щось значне та прекрасне, щоб хоч якось відобразити Невмістимого. Але це було марним і навіть гріховним.

 Ми знаємо, що Бог являвся особливим чином Адаму, Аврааму, Мойсею і іншим старозавітнім патріархам. Але ці явління допомагали лише частково зрозуміти хто є Бог. Для того, щоб люди знали Бога настільки, наскільки це дозволяє нам наша слабка природа, Бог являється в Іісусі Христі його народженням. І сьогодні в особливості Бог являє нам свою велику милість – робить нас достойними його баченням.

 Як і у всі часи, так і зараз сучасна людина теж знаходиться у пошуку Бога і чекає його явління. Але Богом для нас стали ми ж самі, а жертва йому – гроші, комфорт, розваги. Телебачення стало таємним домоправителем: воно диктує сучасні цінності, смаки. Навіть в життя нас, людей які себе вважають духовними, ввійшла ідеологія «комфортного спасіння». Ми часто чекаємо від Бога чудес, наприклад, вичитуючи молитви розігруємо собі уяву, або коли дивимося на ікони святих хочемо, щоб вони усміхнулися. Ми вважаємо, що коли відстояли службу, подали записку, поставили свічку, то вже на півшляху до спасіння. Наш пластмасовий світ забув, що в рай потраплять люди смиренні, а не споживачі, які намагаються створити на землі Едемський сад.

 Але пригадаймо приклад із життя авви Сисоя. Він, все життя подвизавшись, лежав на смертному одрі. Учні, які були біля нього і бачили ангелів, говорили: ти святий. Преподобний же відповідав, що не знає, чи положив початок покаянню. І після цього задаймо собі запитання: «Чим ми відрізняємося від інших невіруючих людей, крім того, що інколи ходимо в храм?» Мабуть нічим. Навпаки, наші гріхи можуть бути ще більшими, ніж в атеїстів.

 Тому, урочисто звершуючи це свято, згадаємо про обітниці нашого хрещення, про те, що ми дійсно православні і будь-яку частину свого життя живемо як православні. І коли ми чекаємо від Бога чудес, то пам'ятаймо, що найбільше одкровення від Бога – бачення своїх гріхів. Тому по частіше будемо прибігати до покаяння, щоб очистити заплямовану колись білосніжну ризу, яка давалась нам при Хрещенні. І тоді в чистоті і святості в серці кожної людини наступить своє Богоявління. Амінь.

Козел Роман

ДРУГИЕ ПРОПОВЕДИ

Святые отцы о спасении

Если попечалуешь о грехах или умилишься, или прослезишься, или воздохнешь, воздыхание твое не утаится от Него: "Не таится 6о от Него, — говорит св. Симеон, — капля слезная, ниже капли часть некая". А св. Златоуст глаголет: "Аще посетуеши точию о гресех, то приимет Он в вину твоего спасения".

Преподобный Моисей Оптинский